Jaki system POS wybrać?

System POS dla restauracji

JAKI SYSTEM POS WYBRAĆ?

Wśród wielu systemów jakie oferuje współczesny rynek rozwiązań, można się pogubić. Co więc zrobić by w gąszczu rozwiązań znaleźć dla swojego lokalu coś sensownego, a przede wszystkim efektywnego. Dlaczego jest to takie trudne? Niniejsza publikacja ma na celu pomoc w odpowiedzi na te pytania.

OKREŚLENIE ZADAŃ SYSTEMU

Dobrze by na samym początku określić trudności, na jakie napotykamy w naszym biznesie. Każdy lokal mierzy się bowiem z zupełnie innymi problemami, chociaż z pewnością niektóre są podobne.

Warto więc spisać wszystkie sytuacje, które w codziennym funkcjonowaniu nastręczają nam niedogodności. Być może pomocna w tym celu będzie rozmowa z zespołem. Z pewnością jednak nieodzowna jest obserwacja całego procesu obsługi Gościa.

Po spisaniu występujących problemów warto zastanowić się, które z nich można załatwić „od ręki”, podejmując odpowiednie decyzje. Zakup dodatkowych naczyń czy urządzeń, jeśli posiadamy na to odpowiednie środki, nie będzie stanowił większego wyzwania. Trudniej, gdy okaże się, że mamy np. za mało miejsca na przygotowanie dań. Oczywiście i ta wiedza jest potrzebna by, podejmować dalsze właściwe decyzje zmieniając to, co szwankuje może nie od razu, ale w momencie nadarzającej się okazji.

W wielu trudnych sytuacjach z pomocą przychodzą systemy. Oferują one automatyzację tam, gdzie człowiek może się pomylić, lub wykonuje swoją pracę wolniej niż technologia. Dobrym pomysłem jest więc zbadanie na początku obszarów, w których oczekiwalibyśmy wsparcia systemu.

SYSTEMY POS DLA RESTAURACJI

Przykładem takich rozwiązań są systemy POS (ang. Point of Sale). POS to zazwyczaj zestaw narzędzi (sprzęt + oprogramowanie), który potrafi wspomóc restaurację w wielu aspektach. System zwykle współpracuje w gastronomi z ekranami dotykowymi, by maksymalnie uprościć pracę obsługi restauracji.

Jakie konkretnie funkcje może pełnić taki system?

Na rynku istnieje wiele tego typu rozwiązań. W zależności od stopnia rozbudowania, mogą oferować następujące funkcje: zarządzanie kuchnią, zarządzanie płatnościami, sprzedaż, magazyn, zarządzanie personelem itp.

Jak system POS wybrać?

Przede wszystkim nie należy ślepo kierować się rankingami, opinią znajomego, który również prowadzi restaurację i zachwala jakiś system. Rozsądnym rozwiązaniem może okazać się poświęcenie czasu na analizę. Na podstawie stworzonej wcześniej listy problemów, zastanowić się, który z systemów będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Pamiętajmy, że większość firm, które oferują systemy, ma swoich przedstawicieli w terenie i można zaprosić ich na rozmowę. Podczas spotkania możemy dowiedzieć się, w jaki sposób oferowany przez nich system potrafi poradzić sobie z naszymi wyzwaniami. W Internecie znajdziemy na pewno kilka rozwiązań dobrze opisanych i przetestowanych przez innych restauratorów. Pomocne będą fora i grupy, na których można zaczerpnąć wiedzę praktyczną, zadać konkretne pytania, porównać doświadczenia.

Na co warto zwrócić uwagę poza funkcjonalnością? Na prostą obsługę systemu. Pamiętajmy, że załoga pracuje często w stresie, pośpiechu i rozwiązanie ma być z założenia pomocą, a nie kolejną łamigłówką.

Na pewno nie warto spieszyć się z wyborem. Pamiętajmy, że raz wdrożony system będzie z nami prawdopodobnie przez dłuższy czas. Wymaga bowiem przeszkolenia załogi, inwestycji w sprzęt. Są to koszty, których nie będziemy chcieli powielać zbyt często.

Poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Z jakimi innymi systemami powinien być zintegrowany (np. Pyszne, Uber Eats itp.)?
  2. Z jakich urządzeń chcemy obsługiwać system?
  3. Na jakim systemie operacyjnym powinien pracować POS?

Wielu producentów oferuje możliwość przetestowania systemu przed wdrożeniem. Jeśli tylko taka możliwość istnieje, z pewnością warto to zrobić.

AUTOMATYCZNE ZAMÓWIENIA W RESTAURACJI ZA POMOCĄ QR KODÓW

Jaki system POS wybrać? Oprócz odpowiedzi na to pytanie warto zastanowić się również nad wdrożeniem systemu automatycznych, bezobsługowych zamówień.

Kiedy szczególnie korzystnie działa taki system?

  1. W przypadku problemów z zapewnieniem odpowiedniej obsługi lub obsługi w ogóle.
  2. W sytuacji, gdy nasza restauracja ze względu na specyfikę nie wymaga obsługi kelnerskiej (oszczędność kosztów).
  3. Jeśli mamy możliwość zwiększenia sprzedaży poprzez upselling.
  4. W przypadku, gdy zamówienia przyjmujemy w taki sposób, że tworzy się kolejka.
  5. Kiedy posiadamy ogródek letni.
  6. W sytuacji, gdy prowadzimy gastronomię na terenie kąpieliska odkrytego.
  7. Jeśli chcemy zwiększyć komfort gościa i wpłynąć na nasz nowoczesny wizerunek.

Jakie są korzyści ze stosowania systemu do zamówień bezobsługowych?

  • rozwiązanie problemów z obsługa kelnerską
  • oszczędność kosztów
  • wzrost sprzedaży poprzez upselling
  • poprawa komfortu gościa, który może siedzieć, prowadzić swoje spotkanie, zamiast stać w kolejce
  • szybsza obsługa gości w ogródkach, większa rotacja stolików, większa sprzedaż
  • otwarcie na potrzeby młodego pokolenia
  •  wpływ na wizerunek lokalu jako nowoczesnego, dbającego o komfort gościa

Jeśli jesteś zainteresowany aplikacją Czerwony Stoliczek, która umożliwia powyższe funkcje, skontaktuj się z nami. Dowiesz się jak aplikacja do zamawiania za pomocą kodów QR może wesprzeć Twój biznes. Nie czekaj, aż konkurencja Cię wyprzedzi, postaw na innowacyjny system już dziś i daj swoim gościom coś więcej.