Restauracja samoobsługowa

Restauracja samoobsługowa

Restauracja samoobsługowa jak sama nazwa wskazuje to restauracja, w której świadomie rezygnuje się z obsługi i to w możliwie najszerszym zakresie. W dobie, gdy coraz modniejsze stają się technologie i na rynku konsumentów pojawiają się coraz młodsi reprezentanci, warto rozważyć prowadzenie lokalu w takiej formie. Tym bardziej że sami goście wskazują niejedną zaletę takiego rozwiązania.

Zalety restauracji samoobsługowej

1. Niskie ceny – jedzenie w restauracjach samoobsługowych jest zwykle tańsze niż w restauracjach z obsługą kelnerską.

2. Brak oczekiwania – w restauracjach samoobsługowych nie trzeba czekać na kelnera, aby złożyć zamówienie. Można bezpośrednio zamówić to, co się chce, np. wykorzystując do tego swój smartfon.

3. Możliwość samodzielnego wyboru – w restauracjach samoobsługowych można wybierać spośród szerokiej gamy potraw i napojów, które są odpowiednio prezentowane (atrakcyjne zdjęcia) i opisane.

4. Większa wygoda – w restauracjach samoobsługowych nie trzeba czekać, aż kelner dostarczy rachunek i zapłacić za niego. Można po prostu wyjść, kiedy chce się, a rachunek opłacić online.

5. Można korzystać z automatycznych podpowiedzi np. co do wyboru wina do dania głównego albo deseru do kawy itp.

Restauracja samoobsługowa a koszty

Koszty związane z prowadzeniem restauracji samoobsługowej są zazwyczaj niższe niż te, które ponosi właściciel restauracji tradycyjnej. Przede wszystkim, ze względu na to, że restauracja samoobsługowa nie wymaga wynajęcia personelu, który obsługiwałby gości.

Restauracja samoobsługowa a zyski

Restauratorzy, którzy rezygnowali z obsługi kelnerskiej i udostępnili swoim gościom aplikację do zamawiania i opłacania rachunku, wskazują również na wzrost sprzedaży dzięki automatycznym opcjom sprzedaży dodatkowej.

Kelner, zwłaszcza ten mniej zaangażowany nie zawsze pamięta o zaproponowaniu dań czy napojów, które są doskonałym uzupełnieniem do zamówienia. Aplikacja zawsze wyświetla sugerowane opcje dodatkowe, zgodnie z naszym życzeniem i preferencjami.

Ma to wpływ na zwiększenie sprzedaży z tzw. upsellingu i poprawia wynik finansowy restauracji.

Innym korzystnym wpływem rozwiązań automatycznej obsługi jest jej szybkość. Jest to istotne zwłaszcza w sezonie, kiedy szybsza rotacja stolików, jaką zapewnia aplikacja, ma bezpośrednie przełożenie na większe zyski.

Restauracja samoobsługowa a inflacja

Inflacja ma duży wpływ na gastronomię, ponieważ podwyższone ceny surowców i produktów spożywczych w znacznym stopniu zwiększają koszt wytworzenia danego produktu. Wraz ze wzrostem cen, restauratorzy zmuszeni są podnieść ceny dań, aby utrzymać rentowność.

Wraz z podwyższeniem ceny produktów związanych z gastronomią, restauratorzy zmuszeni są modyfikować swoje menu. W przypadku samoobsługi, aplikacja pozwala na dynamiczną zmianę ceny w czasie rzeczywistym. Umożliwa również błyskawiczną zmianę potraw z menu, w przypadku, gdy okazuje się, że ze względu na wzrost cen składników, niektórych dań po prostu nie opłaca się już serwować i warto zastąpić je innymi. Restauracja samoobsługowa wyposażona w system do zamawiania znów zyskuje przewagę, dzięki szybszej reakcji na zmiany oraz braku konieczności projektowania i drukowania nowego menu.

Wypenij formularz a prześlemy Ci dostęp do darmowej wersji demo aplikacji QR menu

 

Wzrost cen wpływa również na płace, które restauratorzy proponują swoim pracownikom. Aby utrzymać rentowność, restauratorzy zmuszeni są zapewnić wyższe wynagrodzenie. W przypadku restauracji samoobsługowej będzie to dotyczyć mniejszej grupy pracowników. Pojawia się więc kolejna korzyść związana z oszczędnością kosztów.

Czy aby na pewno bemary?

W ostatnim czasie sporo restauracji oferującej dania z bemaru postanowiło zmienić jednak specyfikę serwowania dań w swojej gastronomii. Po starannym obliczeniu kosztów okazało się bowiem, że przygotowanie wielu dań do samodzielnego nakładania jest mniej opłacalne niż przygotowanie kilku dań obiadowych, serwowanych np. z elektronicznego menu. Oczywiście dzięki technologii możliwe jest szybkie dostosowanie menu. Codziennie menu może być inne i oferować inne dania. Np. w piątek możemy serwować placki, pierogi, dania rybne, a w poniedziałek filet z kurczaka i kotlet schabowy. 

W elektronicznym menu takie zmiany tworzy się łatwo i bezproblemowo mając do dyspozycji wygodny panel administracyjny. Warto więc przemyśleć taką formę, mając na uwadze oszczędność kosztów i ważny element, jakim jest dostosowanie cen do możliwości klientów.

Restauracja samoobsługowa – na jaki system postawić?

W celu automatyzacji obsługi do tej pory dość powszechnie wykorzystywane były systemy przywoławcze. Jak one działają w praktyce?

Goście stoją w kolejce, żeby złożyć zamówienie u obsługi i pobrać pagery, które wibrują i brzęczą, w momencie, kiedy zamówienie jest gotowe do odbioru. Wówczas goście podchodzą do stanowiska wydawania i odbierają swoje zamówienie.

Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności zatrudnienia osoby dostarczającej zamówienie na stolik oraz eliminacja błędów podczas zamawiania.

Jednak system zamówień poprzez QR kody, ma więcej zalet. Po pierwsze goście nie muszą stać w kolejce. Na każdym stoliku znajduje się kod QR, który od razu identyfikuje w systemie stolik, z którego złożono zamówienie. Goście natychmiast po zajęciu miejsca, skanują swoim telefonem kod QR i niezwłocznie przechodzą do przeglądania menu. Po wybraniu odpowiednich dań z menu, opłacają zamówienie za pośrednictwem bramki internetowej (przelew online, karta, blik). Po przygotowaniu zamówienia, obsługa jednym kliknięciem wysyła status, który w formie SMS na komórkę gościa informuje o tym, że zamówienie jest gotowe do odbioru.

Jakie są zalety?

  • Szybkość obsługi,
  • Eliminacja pomyłek,
  • Brak konieczności zatrudnienia osoby do przyjmowania zamówień i obsługi kasy,
  • Większy komfort gościa (nie stoi w kolejce, nie musi dotykać pagera, który jest przedmiotem często przenoszącym zarazki)
  • Brak konieczności stałej obecności ze strony właściciela (transakcje można obserwować zdalnie w systemie, brak kradzieży gotówki z kasy)

Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę szereg narzędzi marketingowych jakie oferuje aplikacja, porównanie z systemem przywoławczym wypadnie dość blado, na niekorzyść tego ostatniego.

Jeśli jesteś zainteresowany zastosowaniem nowoczesnej technologii do automatyzacji procesów związanych z zamawianiem w Twojej restauracji skontaktuj się z nami. Aplikacja Czerwony Stoliczek to narzędzie, które zapewni samoobsługę, oszczędność kosztów i wzrost sprzedaży. Nie czekaj, aż konkurencja Cię wyprzedzi, już dziś zacznij korzystać z najnowszych rozwiązań wspierających Twój biznes!