Obniżenie kosztów gastronomii

Obniżenie kosztów gastronomii

Obniżenie kosztów gastronomii jest tematem, nad którym na pewno warto zastanowić się,  będąc właścicielem, lub managerem restauracji lub hotelu.

W intensywnej, codziennej pracy często zdarza nam się automatycznie podchodzić do obowiązków. Idziemy z góry utartymi ścieżkami, nasze działania stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Refleksja przychodzi najczęściej dopiero wtedy, gdy okazuje się, że dochody nie pokrywają kosztów lub nie są na takim poziomie, do jakiego się przyzwyczailiśmy.

Gdyby tak na chwilę zatrzymać codzienną rutynę i już dziś przyjrzeć się procesom i działaniom w naszym lokalu, które mogą przebiegać sprawniej i jednocześnie taniej?

PRACA KELNERÓW

Jest to stanowisko z założenia generujące dość duże koszty. Oczywiście zdarzają się w tym zawodzie osoby wybitne, potrafiące zdecydowanie wpłynąć na komfort gości i jednocześnie na większe zyski dla lokalu. Tym wszystkim ludziom należy się ogromny szacunek, za zaangażowanie, kulturę i umiejętności interpersonalne. Taka osoba może przyczyniać się do na większych zysków zarówno dla siebie, jak i całego lokalu. 

Problem w tym, że w ostatnim czasie słyszy się powszechne narzekanie na brak odpowiednich ludzi potrafiących w sposób rzetelny i profesjonalny wykonywać ten zawód.

Co wtedy? Nawet najlepsza kuchnia, posiadając słabą obsługę, nie przetrwa. Goście, którzy odczują brak szacunku, z pewnością nie wrócą w to samo miejsce i nie polecą miejsca nikomu, a co gorsza istnieje duże prawdopodobieństwo, że swoją opinią podzielą się z innymi. Wtedy cały trud budowania biznesu może pójść na marne.

W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest uruchomienie samoobsługi, w nowoczesnej, innowacyjnej formule, poprzez aplikację. Goście w większości lubią posługiwać się swoim smartfonem i korzystać z aplikacji. Wybór dań z elektronicznego menu, opłacenie zamówienia może być dla nich ciekawym doświadczeniem. Zwłaszcza w momencie, kiedy dostrzegą takie zalety, jak szybkość obsługi, lepsza prezentacja oferty, podpowiedzi dodatków do dań lub profesjonalną sugestię doboru wina do dania.

Można taniej i skuteczniej przekazać wiedzę doradczą poprzez aplikację. Nie trzeba szkolić personelu, sprawdzać, czy na pewno proponuje się odpowiednie pozycje z menu w stosownym czasie. Wszystko to ustawione przez managera może działać błyskawicznie na telefonie gościa. W tym aspekcie przejawia się istotny wpływ na obniżenie kosztów gastronomii.

Co zyskujemy? Czy tylko obniżenie koszów gastronomii?

Obniżenie kosztów związanych z nakładem pracy kelnerów. Można skierować siły tam, gdzie pracy jest więcej np. do kuchni, dystrybucji na zewnątrz, działań promocyjno-marketingowych itp. Zwiększymy wówczas efektywność naszych działań.

Kolejną korzyścią jest brak pomyłek w zamówieniach. Goście uważniej wybierają dania i opłacając je, mają możliwość zweryfikowania poprawności zamówienia. Jeśli możemy odwołać się do rejestru systemu, eliminujemy „zrzucanie” winy na kelnera i kłopotliwe dochodzenie prawdy w takich sytuacjach.

Dla gości oznacza to natomiast szybszy dostęp do oferty, bardziej przejrzystą ofertę, dostęp do podpowiedzi związanych z dodatkami, wyborem win etc.

POMYŁKI W KASIE

Kolejnym tematem, który rodzi trudne sytuacje, są niezgodności w kasie. W natłoku zamówień nietrudno o pomyłkę. Rodzi to stresujące sytuację i dodatkową pracę, a także może być powodem napięć wśród załogi. 

W przypadku stosowania aplikacji do zamówień wszystkim zajmuje się skutecznie system, który automatycznie nalicza stosowną wartość rachunku. Płatność realizowana przez gościa może być realizowana przez przelew online, blik lub przez kartę płatniczą. Wszystko jest przejrzyste i widoczne dla managera. 

Niejednokrotnie w przypadku naszych wdrożeń spotkaliśmy się również z problemem kradzieży z kasy. Aplikacja jest szczególnie wygodna dla managerów i właścicieli, którzy nie mogą lub po prostu nie chcą być na stałe obecni w lokalu i kontrolować załogi. Mają oni możliwość, dzięki zdalnemu dostępowi do systemu, zdalnego wglądu w bieżące zamówienia.

MENU

Kolejnym problemem w ostatnim czasie jest inflacja, która wymusza dość częste zmiany w cennikach. Projektowanie i drukowanie cenników, jest kosztowne i czasochłonne. Elektroniczne menu restauracji pozwala na wprowadzanie dynamicznych zmian. Usuwanie i dodawanie pozycji, odbywa się w czasie rzeczywistym i trwa kilka sekund. To samo dotyczy zmian cen. Możemy dzięki temu optymalizować zyski i unikać generowania strat poprzez sprzedaż nierentownych dań z menu.

Już dziś wypróbuj nasze demo aplikacji QR menu!

MARNOTRAWSTWO ŻYWNOŚCI

Termin przydatności większości dań jest ograniczony. Aplikacja umożliwia zapobieganiu powstawania kosztów z tym związanych. Wiedząc o zbliżającym się końcu przydatności do spożycia, możemy promować takie dania, obniżając ich cenę i umieszczając jednym kliknięciem widoczną promocję. Takie promocje mogą być uruchamiane i zatrzymywane w dowolnym momencie. Gość, w każdej chwili, będzie miał prezentowany bieżący cennik i aktualne promocje, dzięki temu skorzysta na obniżce. Manager natomiast zredukuje koszty związane z koniecznością wyrzucenia przeterminowanych dań.

ROTACJA STOLIKÓW

Obniżenie kosztów restauracji ma również bardzo często związek z przyspieszeniem rotacji stolików. Zwłaszcza w miejscach, gdzie w określonych dniach, porach dynamicznie zwiększa się ruch. W takich miejscach szybki dostęp do menu i możliwość błyskawicznego złożenia ma wpływ na zwiększenie ilości obsłużonych gości. 

Jest to aspekt, który działa mocniej na zwiększenie sprzedaży. Z kosztami ma jednak wiele wspólnego. Wynajem pomieszczenia, opłacenie prądu, ogrzewania to stałe koszty, które i tak trzeba ponieść. Jeśli w tym samym czasie obsłużymy większą ilość gości, koszty będą te same, natomiast nasz zysk większy.

OSZCZĘDZAJ OD ZARAZ

Chcesz omówić oszczędności w Twoim lokalu i zapoznać się szczegółowo z działaniem aplikacji, skontaktuj się z nami., a podpowiemy, jak w Twoim konkretnym przypadku można wykorzystać system, by skutecznie wpłynął na obniżenie kosztów i zwiększenie zysków. Zadzwoń lub napisz teraz!